Ako vybrať šachy?

Na čo najčastejšie pri kúpe šachov zabúdame?

Na čo najčastejšie pri kúpe šachov zabúdame?

Doba čítania 4 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Využitie

Šachy na doma

Najčastejšie kupujeme šachy ako darček na domáce hranie. V tejto kategórii sa preferuje vzhľad, funkčnosť a tiež možnosti uloženia. Mnohokrát preto bývajú prvou voľbou kazetové šachové súpravy, ktoré sú vyrobené z dreva, vydržia celý život a sú skladné. Stačí si vybrať len vzor a veľkosť.

Šachy do škôl a centier voľného času

Nenechajte sa odradiť názvom kategórie. Tieto šachy bývajú mnohokrát veľmi dobrou voľbou aj na doma, napríklad, keď si ešte nie ste úplne istý, či bude šach baviť vaše deti, alebo sa obávate straty figúrok. Ide väčšinou o plastové figúrky a vinylové šachovnice, ktoré sú svojou jednoduchosťou, ale tiež aj cenou ideálnou voľbou.

Šachy pre šachové kluby

Šachové kluby hľadajú trvácnosť, jednoduchý vzhľad a často aj figúrky a šachovnice, ktoré sú schválené medzinárodnou šachovou federáciou FIDE.

Slovenské a české kluby, ktoré organizujú šachové podujatia alebo sa zúčastňujú na najvyšších súťažiach ako 1. liga či Extraliga, si najčastejšie vyberajú figúrky Staunton alebo Českej klubovky. Samotné plátno alebo hracia doska bývajú voľbou prestíže a skladovacích možností klubu.

Šachy na cesty

Cestujete vlakom a blíži sa stanica prestupu? Jednoducho šachy zavriete a po prestupe pokračujete v partii. Cestujete autom na dovolenku a deti by si na zadných sedačkách radi zahrali šachovú partiu? Nie je problém. Figúrky už nikdy nebudete hľadať pri vysávaní auta.

Magnetické cestovné šachy sú obľúbenou voľbou pre všetkých cestovateľov. Navyše ich dokážete schovať do vrecka bez toho, aby ste narušili rozohranú partiu.

Na čo najčastejšie pri kúpe šachov zabúdame?

Objednávate šachovu súpravu? Výborne. Určite nezabudnite na úložný box alebo vrecúško na figúrky. Nie vždy budú figúrky postavené na šachovnici a pri manipulácii či uskladnení je to veľmi šikovná pomôcka.

Aby partia netrvala “večnosť”, určite sa vám zídu vhodné šachové hodiny, ktorými nastavíte čas partie pre vás aj protihráča. Obľúbené sú rýchle partie, počas ktorých má každý z hráčov na celú hru iba 5 minút. Po vypršaní času prehráva partiu “na čas”.

V súčasnosti sa už používajú iba digitálne hodiny, ktoré sa jednoducho nastavujú a majú tiež množstvo predvolených časových variantov. V ponuke sa však stále dajú sa nájsť aj analógové hodiny.

Prečo je v súprave o jednu dámu viac?

Pri kúpe šachových figúrok sa vám môže stať, že v balíčku nájdete o jednu bielu a jednu čiernu dámu viac, ako je pre samotnú hru potrebné. Nachádzajú sa aj v najlacnejších plastových súpravach. Nejde o chybu výrobcu, práve naopak.

Extra dáma slúži v partii na to, keď sa podarí pešiaka dostať až na koniec šachovnice, kde sa môže premeniť na ktorúkoľvek figúrku. Vy by ste si chceli postaviť novú dámu, no vaša pôvodná dáma je ešte stale v hre. Postavíte si túto extra dámu a partia pokračuje.

šachy v krabičce

Slovníček pojmov

  • Šach: Ohrozenie súperového kráľa akoukoľvek figúrkou. V prípade šachu je súper povinný spraviť taký ťah, aby šach “zmizol”. To dokáže troma spôsobmi:

  • Ústupom kráľa na políčko, ktoré nie je ohrozené.

  • Vyhodením útočiacej figúrky.

  • Postavenie vlastnej figúrky do cesty útočiacej figúrky (prekryjeme šach).

Šach nie je povinné súperovi hlásiť.

  • Šach-mat: Nastáva v prípade, že kráľ dostane šach a nemôže ho zlikvidovať ani jednou vyššie spomenutou možnosťou.

  • Pat: Ak vznikne situácia na šachovnici, pri ktorej súper na ťahu nemôže vykonať žiaden prípustný ťah (ťah v súlade s pravidlami). Nastáva najčastejšie v záverečnej fáze partie (koncovke), keď sú napríklad zablokovaní pešiaci a kráľ sa nemôže nikam pohnúť.

  • Garde: Ohrozenie súperovej dámy. Napadnutie súperovej dámy nie je povinné súperovi oznámiť.

  • En-passant: Alebo aj “branie mimochodom” je ťah v šachu, ktorý môže hráč vykonať bezprostredne po ťahu súpera pešiakom zo základného radu o dve políčka vpred, ak tento pešiak prechádza pomimo jeho pešiaka. Hráč môže súperovho pešiaka vziať takzvane mimochodom, čiže ako keby bol tento pešiak ťahal iba o jedno políčko vpred. Hráč môže, ale nemusí, využiť možnosť vziať mimochodom. Táto možnosť však v ďalšom ťahu zaniká (ak hráč vykoná iný ťah, v ďalšom ťahu už nemôže daného pešiaka brať mimochodom).

  • J'adoube: V šachu platí pravidlo “dotknuté - hrané”. Niekedy však vznikne situácia, keď si chceme napríklad iba “opraviť” figúrky na šachovnici a nemáme s nimi úmysel ťahať. Vtedy stačí súperovi oznámiť J'adoube alebo jednoducho “opravujem” a túto figúrku si napraviť. Pozor, možnosť opravy máme iba keď sme na ťahu.

Nákupného poradcu dodal: Šachový obchod